Leptospiróza: je váš pes v nebezpečí?

Co je to leptospiróza?

Leptospiróza je horečnaté bakteriální onemocnění. Způsobena je infekcí mikroba rodu Leptrospira, od kterého také získala svůj název. Nebezpečná je především svým snadným šířením. Nakažená zvířata totiž bakterie vylučují močí. Pro nakažení tak stačí kontakt s infikovanou vodou. Leptospiróza patří mezi zoonózy, nakazit se jí tak mohou zvířata i lidé. Nakazit se tak můžeme během cestování po světě, ale i při zdánlivě nevinné procházce se psem.

Leptospiróza u psa

Leptospiróza u psa může mít v případě, že se včas neřeší, velmi vážné následky. V krajních případech může dokonce vést k selhání jater a ledvin a následné smrti. Jak ale poznáte, že se vás pes nakazil? Poměrně těžko. Leptospiróza se totiž rozšiřuje stykem s močí, slinami nebo jinými sekrety nakaženého zvířete. Vzhledem k tomu, že přenašečem může být jakýkoli hlodavec, vačnatec, ale i menší savec, je způsobů nákazy opravdu hodně. Stačí tak, aby váš pes přišel do kontaktu s nakaženou vodou, nebo snědl nemocného hlodavce a leptospiróza u něj může propuknout. Nebezpečné je také pokousání nakaženým zvířetem nebo kontakt s kontaminovanými výkaly, potravou či podestýlkou. Pokud se pár dní po procházce vašemu mazlíčkovi přitíží, zkuste si vzpomenout na vše, s čím byl venku v kontaktu. Veterináři tak usnadníte určení diagnózy a můžete přispět k včasnému odhalení problému.

Příznaky leptospirózy u psa

Leptospiróza u psa je zákeřná především pro to, že se velmi těžko diagnostikuje. Z počátku totiž připomíná obyčejnou horečku. Pes je apatický, nechce se pohybovat a často trpí nechutenstvím, dehydratací či žíznivostí. Problém nastává, když jsou poškozeny játra a ledviny. V tomto případě se může objevit žloutenka, zvracení, hubnutí, žíznivost a zvýšené močení. Psovi často také zapáchá z tlamy, kde se mu tvoří bolestivé vředy. To jaké bude mít leptospiróza u psa následky, samozřejmě záleží na jeho aktuálním stavu. Obecně jsou ale více ohroženi psi mladší. Leptospiróza je pak extrémně nebezpečná pro jedince trpící onemocněním jater nebo ledvin. V krajních případech pak může dokonce vést k jejich selhání a smrti.

Přenos leptospirózy na člověka

Leptospiróza se ale netýká pouze zvířat a domácích mazlíčků. Nakazit se jí mohou i lidé. Přenos leptospirózy na člověka je při tom velmi snadný. Opět stačí být v kontaktu s infikovanou vodou nebo potravou. Stačí při tom, když vám trochu vody šplíchne do oka nebo se dotkne porušené kůže. Nebezpečné je také vdechnutí infikované vody při koupání nebo poškrábání nakaženým zvířetem. Přenos leptospirózy na člověka při tom hrozí i po té, co je váš pes vyléčen. I několik měsíců po překonání nemoci totiž vylučuje nebezpečné viry v moči či ve stolici.

Léčba leptospirózy

Jednou z účinných možností, jak leptospiróze u psa předejít, je očkování. Vakcína, která by zvíře chránila před všemi druhy bakterií, ale bohužel neexistuje. Vakcína ale chrání vašeho psa před dvěma nejvíce patogenními kmeny bakterie Leptospira – Leptospira icterohaemorrhagiae a Leptospira canicola. Očkovat psa se tak rozhodně vyplatí.

Zdroj: Dobrý kontakt

Share:

Write a comment